Ako vybrať kvety?

Zháňate rezané kvety k významnej udalosti, alebo izbové kvety, ktoré sú nenáročné a prežijú v tieni, alebo naopak na priamom slnku? Ak si chcete starostlivosť o zeleň zjednodušiť na minimum, môžete zvoliť umelé izbové kvety, ktoré už sú dnes na nerozoznanie od živých. Izbové kvety vyberajte nielen podľa ich vzhľadu a kráse, ale aj podľa ich preferencií svetla alebo šera.

Zháňate rezané kvety k významnej udalosti, alebo izbové kvety, ktoré sú nenáročné a prežijú v tieni, alebo naopak na priamom slnku? Ak si chcete starostlivosť o zeleň zjednodušiť na minimum, môžete zvoliť umelé izbové kvety, ktoré už sú dnes na nerozoznanie od živých. Izbové kvety vyberajte nielen podľa ich vzhľadu a kráse, ale aj podľa ich preferencií svetla alebo šera.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Do kvetináča

Do tieňa

  • Difenbachia - kvetina, ktorej sa darí na svetle aj v tieni, je však jedovatá, dajte preto pozor, ak máte zvieratá alebo deti.

  • Svokrin jazyk - dorastá až do metrovej dĺžky, ale zoženiete aj trpasličí variant okolo 40 cm vhodný na stôl. Zálievka 1× týždenne.

  • Dracena - dobre vyzerajúci nenáročný izbový kvet do tieňa, ktorý si pýta vodu raz týždenne. Neprospieva jej však prievan, je preto vhodné umiestniť ju skôr do kúta ako na okno. Zvládne aj priame slnečné svetlo.

  • Zamiokulkas - izbový kvet zamiokulkas vnesie do miestnosti pocit divokej prírody takmer určite. Ani on nemá rád prievan a premokrenie mu skôr uškodí, zalievajte ho teda len občas a striedmo.

Izbové kvety do tieňa
  • Fikus - populárny izbový kvet do tieňa, ktorý sa vám môže rozrásť do poriadnej výšky aj niekoľkých metrov (v divočine rastie až do 30 m). Znesie takmer akékoľvek prostredie a je možné ho zastrihnúť do akéhokoľvek tvaru a pestovať ako bonsaj.

  • Filodendron - vzhľadom pripomína fikus, pýši sa však viac exotickým štýlom so vzorovanými listami. Lebedí si vo vlhku a získate si ho občasným rosením listov, nič sa ale nemá preháňať, preto nenechajte jeho korene máčať sa vo vode.

  • Parohovec - svojimi ostro rezanými listami ozvláštni každú miestnosť, je pôsobivý aj v závesnom kvetináči napríklad do kúpeľne, kde sa mu bude vďaka vlhkému vzduchu veľmi dariť.

  • Monstera - v neposlednom rade je tu obľúbený izbový kvet monstera so svojimi špecifickými veľkými vykrojenými listami. Aj ona si vedie lepšie vo vlhku a je jedovatá, takže opäť pozor na domáce zvieratá a deti v jej dosahu.

Na slnko

  • Ibištek - rád sa vyhrieva na slniečku, nadmiera žiarenia mu však neurobí dobre a na zimu ho schovajte do chladu, napríklad na chodbu. Ibišteku pristane pravidelná zálievka.

  • Kalanchoe - svedčí jej slnečné svetlo, ale znesie aj mierny polotieň. O vodu si povie sama, stačí mierna zálievka po vyschnutí zeminy. V zime ju nechajte takmer v suchu, má to tak rada.

  • Mučenka - veľmi tvrdohlavá rastlinka. Aby vykvitla, požaduje plno slnečného svetla a bohatú zálievku, v zime však naopak minimálnu. Jej výhonky môžu dorásť až 10 metrov po podpornej konštrukcii. Myslite však na to, že pokiaľ sa šplhá vonku po fasáde, budete ju musieť na zimu vziať dovnútra. Odstrihnuté výhonky je možné odrezať a nechať zakoreniť vo vode - na to je najvhodnejšia jar.

  • Kaktus - vegetačné obdobie kaktusov je od apríla do októbra, vtedy vyžadujú priame slnečné svetlo aspoň 5 hodín denne. Po každej zálievke je potrebné nechať kvet preschnúť, inak by začal hniť. Od novembra do marca kaktus stagnuje, mal by byť v chlade (8–12 °C) a bez akejkoľvek zálievky, tá by pre nich bola v tomto období smrtiaca.

Izbové kvety na priame slnko
  • Tučnolist - malé exempláre len vykukujú spoza hrantíka, dokáže však dorásť do podoby malého stromčeka s drevitou stonkou. Jeho listy sú bohatou studnicou vody, stačí mu teda mierna zálievka a vôbec mu neuškodí preschnutie zeminy. V zime je lepšie zálievku obmedziť na minimum. Darí sa mu najlepšie na slnku a v teple a to ako v lete, tak aj v zime, tieň by mu mohol byť osudný - ideálne umiestnenie je teda za oknom.

  • Strelícia - tento exoticky pôsobiaci kvet je prekvapivo nenáročný. Má rada slnečné svetlo a teplo južnej strany domu, ale zvládne to aj na severnej časti. Tam bude síce menej rozvetvená a potiahne sa skôr do výšky. Každých 14 dní je vhodné strelíciu prihnojovať. Zálievka stačí párkrát do týždňa, radšej si užije pravidelné rosenie listov. Zvládne aj dlhšiu dovolenku a týždeň doma osamote prežije tiež.

  • Aloe Vera - sa vyžíva na svetle a nepotrebuje nijak často zalievať a rozhodne neprelievať - neznáša dobre premokrenie. Možno ju pestovať vo vnútri aj na balkóne, avšak maximálne do 10 °C, v chladnejších obdobiach ju umiestnite dovnútra, napríklad na chodbu a zalievajte menej. Využívať ju navyše môžete na liečbu všelijakých neduhov a poranení či už priamo aplikáciou na ranu, alebo výrobou čaju z tohto vysoko prospešného kvetu.

  • Africké fialky - ponúkajú rozmanité farby a kvety po celý rok. Medzi kvitnutím si dáva iba krátke prestávky, takže váš byt bude hýriť farbami neustále. Je náchylná na mokro, v ktorom chytá všelijaké choroby a huby, nechajte ju preto radšej poriadne vyschnúť a neprelievajte ju. To isté platí pre rosenie, fialka toto nemá rada a jej listy vysychajú len pomaly a chytajú pleseň. Pri zálievke jej vodu dajte do misky, v ktorej kvetináč stojí, odtiaľ si sama vezme koľko potrebuje.

Nenáročná starostlivosť

Nie každý je rodený pestovateľ, z toho si nič nerobte. Aj pre menej úspešných záhradníkov sú tu kvety, ktoré nepotrebujú profesionálnu starostlivosť a často si lepšie poradia sami, bez vašej pomoci.

  • Riasoguľa - zelená strapatá guľôčka, ktorá pripomína mach je skvelým oživením akvária (u rybičiek, ktoré ju nezjedia) aj ako samostatný doplnok. Potrebuje svetlo zo všetkých strán, umiestnite ju teda do priehľadnej nádoby a raz za dva týždne ju ručne pootočte, tento pohyb dostáva v prírode prirodzeným pohybom vody. V tomto intervale jej tiež vymeňte vodu - znáša lepšie mäkkú, alebo prevarenú (nie vriacu) vodu.

  • Svokrin jazyk - už spomínaný svokrin jazyk si žiada zálievku len 1× týždenne a znesie akékoľvek prostredie. Jediné, na čo musíte dávať pozor je jej preliatie, za to vám nepoďakuje a pri premiestňovaní jej dajte čas si zvyknúť - nedávajte ju z tieňa rovno na priame slnko, to by jej mohlo popáliť listy, nechajte si ju zvyknúť na svetlejšom mieste a až potom ju dajte na slnko.

  • Mucholapka podivná - vhodná ako balkónová kvetina - môžete ju pestovať aj vonku a to aj keď je teplota okolo nuly, pri nižších teplotách je však dobré ju ochrániť napríklad čečinou. Darí sa jej dobre vo vlhku, môže dokonca stáť aj vo vode bez toho, aby ju to zahubilo, avšak iba v lete. Na zimu ju nechajte len vo vlhku, nie v mokre.

  • Asparágus hustokvetý (Asparagus densiflorus) - vyžíva sa vo vlhku pri izbovej teplote a nikdy by nemal úplne vyschnúť. Hodí sa do závesných nádob na svetle, kam nesvieti priame slnko. Na zimu je dobré ho umiestniť do chladu (cca 10 °C).

Umelé

Povedz, kde tie kvety sú? Ak nechcete riskovať skazu živých rastlín, vyberajte medzi umelými izbovými kvetinami, ktoré oživia izbu farbami a nehrozí ich úhyn vašou zábudlivosťou, alebo naopak prehnanou starostlivosťou. V ponuke sú umelé kvety ako živé, ktoré už sú väčšie a tiež lepšie prepracované, takže ich len málokto prekukne.

Suchá väzba

Sušené kvety sú vhodným doplnkom do akejkoľvek izby - zútulnia miestnosť a nemusíte myslieť na ich zalievanie, alebo svetelné podmienky. Môžu byť navyše tiež prospešné - levanduľa prevonia miestnosť a navyše odpudzuje hmyz (muchy, komáre a mory jej vôňu neznášajú).

29Levanduľa je skvelý prírodný odpudzovač hmyzu.

Rezané

Obdarovať svojich blízkych rezaným kvetom je jednoznačný a univerzálny spôsob ako vyjadriť svoju náklonnosť - či už ide o vašu drahú polovičku alebo rodinných príslušníkov. Na každú príležitosť sa hodí iný kvet, rovnako ako pre mužov sú vhodné iné kvety, než pre ženy. Pre ženy sú vhodnejšie do guľata či do výšky viazané kvety rôznofarebných odtieňov. Pre mužov voľte vyššiu jednofarebnú kvetinu. Dôležité je myslieť aj na povahu obdarovaného. Pokiaľ viete, ktorú kvetinu má adresát najradšej, zvoľte ju, pretože tá mu urobí najväčšiu radosť a dá najavo, že ho poznáte a venujete mu pozornosť.

Párny alebo nepárny počet?

Veľa ľudí pozná pravidlo, o darovaní nepárneho počtu kvetov a párny patrí iba na hrob. Nie je tomu tak ale bezpodmienečne. Toto pravidlo nie je rozšírené po svete, nájdete ho prevažne v strednej Európe a to predovšetkým u starších generácií.

Ako je to ale s obdarovávaním živých? Ak niekomu kupujete kvety k narodeninám, mal by počet kvetov zodpovedať počtu rokov, ktoré obdarovaný oslavuje - teda aj párny počet kvetov. Podobne je to aj pri symbolike iných čísel, ktoré má kvetina reprezentovať - ​​napríklad oslavy výročia. Nebojte sa teda párnych počtov, nie sú to strašiaci, ani nikoho neposielate na onen svet.

Presádzanie

Rastlina vydrží pomerne dlho v jednom kvetináči, časom však korene spotrebujú všetku zeminu, spomalí sa rast a kvet prestane uchvacovať zdravým vzhľadom. Pokiaľ kvety pravidelne nehnojíte, každé 2–3 roky ich presaďte do väčšej nádoby a čerstvej zeminy. Presádzame ideálne na začiatku rastového obdobia, ktoré je spravidla na jar, pri každej rastline sa však líši. Rastúce kvety (čerstvo vyrastené zo semena) je potrebné presádzať častejšie, podľa ich rastu aj každý mesiac.

Rastlina si o presadenie povie sama

Pokiaľ budete na vážkach, kvet vám napovie, že by sa rád presťahoval do pohodlnejšieho. Najčastejšie ukazovatele sú tieto:

  • korene vyrastajú zo zeme

  • na dne kvetináča sa vytvára hustá špirála koreňov

  • substrát rýchlo vysychá

  • na povrchu sa vytvárajú biele usadeniny (príliš tvrdá voda / zasolenie pri nadmernom hnojení)

  • listy rastliny žltnú/hnednú a vädnú (kvetina je preliata a je potrebné vymeniť substrát)

  • kvetináč je už príliš malý - rastlina sa prevrháva, korene prerastajú do okrajov a cez drenážny otvor

Zamiokulkas má síce rád tesnejšie kvetináče, aj on však potrebuje dostatok substrátu, z ktorého si môže brať živiny.

Význam kvetov

Pokiaľ chcete dať kvetom niečo najavo, môžete si nechať poradiť rečou kvetín, ktorá priraďuje jednotlivým kvetom význam, pričom záleží aj na farbe. Nemusíte sa ale báť, že urobíte faux pas, ak niekomu k narodeninám darujete napríklad žltý karafiát. Ten síce znamená sklamanie a pohŕdanie, ale pokiaľ má obdarovaná osoba rada karafiáty a žltú farbu, určite nebude pátrať po nejakých skrytých významoch a bude sa radovať z krásnej kvetiny.

Ruže

  • červená - láska na prvý pohľad, skutočná a vášnivá láska

  • tmavo červená - ostýchavosť, trúchlenie

  • biela - tajnosť, večná láska, čistota, úcta a pokora, nevinnosť

  • ružová - dokonalosť, pôvab

  • tmavo ružová - vďaka, poďakovanie

  • modrá a fialová - putá, tajomstvo, získať nemožné

  • vínová - nevedomá krása

  • žltá - ospravedlnenie, žiarlivosť, priateľstvo, silné emócie, zlomené srdce

  • oranžová alebo koralová - túžba, fascinácia, vášeň

  • kombinácia žltej a červenej - priateľstvo

Tulipán

Znamená dokonalú lásku a hovorí: „Bez teba sa cítim osamelo. S tebou je mi lepšie."

  • červený - pravá láska, „Ver mi."

  • žltý - láska beznádejná, ale aj radostné myšlienky, úsmev a slnko, „Si pre mňa všetko."

  • biely - dôstojnosť a odpustenie

  • purpurový - kráľovská vznešenosť

  • melírovaný - krásne oči

Chryzantéma

Hojnosť a bohatstvo, radosť, dobrý priateľ.

  • červená - „Milujem."

  • žltá - malá láska

  • biela - pravda

Slnečnica

Vyjadruje čisté a ušľachtilé myšlienky.

  • vysoká - povýšenosť a hrdosť, ušľachtilé múdre myšlienky

  • zakrpatená - „Zbožňujem ťa.", „Som tvoj oddaný ctiteľ."

Narcis

Galantnosť, pozornosť, úcta, slnko, neopätovaná láska a klam, formálnosť, neistota.

  • „Zostaň stále taký milý/á."

Karafiát

Oddaná láska a náklonnosť, fascinácia, zdravie a energia.

  • biely - nevinnosť, čistota, šťastie, ľúbezný a nádherný

  • červený - obdiv, srdce bôl

  • purpurový - premenlivosť a vrtošivosť

  • ružový - ženská alebo materská láska, "Nikdy na teba nezabudnem."

  • svetlo fialový - sny a fantázie

  • melírovaný - odmietnutie a ospravedlnenie, "Prepáč, že nie som s tebou."

  • žltý - sklamanie, pohŕdanie, odmietnutie

Najčastejšie otázky